Analiza przeprowadzona przez ASHLEY ARMSTRONG 5 listopada 2024
W skrócie
-
- Dieta zwierząt, które spożywamy, bezpośrednio wpływa na jakość odżywczą ich mięsa, nabiału i jaj, co ma wpływ na zdrowie ludzi
-
- Nowoczesne praktyki hodowlane zwiększyły poziom PUFA (tłuszczów wielonienasyconych) w kurczakach i wieprzowinie, przyczyniając się do nadmiernego spożycia tłuszczów omega-6. Wysokie spożycie PUFA może prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym problemów z wątrobą, stanów zapalnych i zaburzeń metabolicznych.
-
- Konwencjonalny kurczak jest obecnie najwyższym źródłem kwasu linolowego (LA), problematycznego tłuszczu omega-6, w amerykańskiej diecie. Świnie karmione dietą o wysokiej zawartości PUFA mogą mieć stężenie tłuszczu podobne do oleju rzepakowego.
-
- Zwierzęta przeżuwające, takie jak krowy, mają unikalny układ trawienny, który pomaga przekształcać PUFA w bardziej stabilne tłuszcze nasycone.
-
- Możesz zmniejszyć spożycie PUFA, wybierając mięso karmione trawą, produkty zwierzęce hodowane na pastwiskach i unikając olejów z nasion.
W naszym współczesnym dążeniu do optymalnego zdrowia często skupiamy się na tym, co kładziemy na naszych talerzach. Istnieje jednak kluczowy aspekt odżywiania, który często jest pomijany: dieta zwierząt, które spożywamy. (To niedopatrzenie może mieć znaczące konsekwencje dla naszego zdrowia, szczególnie jeśli chodzi o spożycie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA).
Konwencjonalny kurczak jest obecnie największym źródłem kwasu linolowego, omega-6 PUFA, w amerykańskiej diecie. Oznacza to, że żywność, którą wielu uważa za zdrowe, chude źródło białka, w rzeczywistości znacząco przyczynia się do nadmiernego spożycia PUFA.
Ale nie tylko kurczak jest powodem do niepokoju. Wieprzowina, kolejna podstawa wielu diet, może być równie problematyczna. Gdy świnie są karmione dietą o wysokiej zawartości PUFA, ich tłuszcz może mieć takie samo stężenie PUFA jak olej rzepakowy – fakt ten może sprawić, że zastanowisz się dwa razy nad zjedzeniem kilku kawałków tradycyjnego bekonu każdego dnia na śniadanie.
Te zaskakujące rewelacje nasuwają pytanie: jak do tego doszliśmy i co to oznacza dla naszego zdrowia? Odpowiedź leży w skomplikowanym związku między paszą dla zwierząt a jakością odżywczą mięsa, jaj i produktów mlecznych, które trafiają na nasze stoły. Jak mówi przysłowie: „Jesteś tym, co jesz”. Ale być może dokładniej, jesteśmy tym, co je nasza żywność.
Przyjrzyjmy się zatem, dlaczego dieta zwierząt, które spożywamy, ma tak duże znaczenie dla naszego zdrowia. Zbadamy naukę stojącą za trawieniem zwierząt, problemy związane z wysokim spożyciem PUFA oraz to, jak nowoczesne praktyki rolnicze zmieniły profil odżywczy naszych produktów zwierzęcych. Co najważniejsze, omówimy, co możesz zrobić, aby dokonywać świadomych wyborów i zoptymalizować swoją dietę w świetle tych informacji.
Systemy trawienne zwierząt
Aby zrozumieć, dlaczego pasza dla zwierząt jest tak ważna, musimy najpierw omówić podstawowe różnice w sposobie przetwarzania żywności przez różne zwierzęta. Zwierzęta dzieli się na dwie kategorie w oparciu o ich układ pokarmowy: przeżuwacze i zwierzęta monogastryczne.
Przeżuwacze, takie jak bydło, owce, kozy i jelenie, mają wyspecjalizowany układ trawienny obejmujący żołądek z czterema przedziałami: żwaczem, siateczką, omasum i trawieńcem. Ta unikalna konfiguracja pozwala im skutecznie rozkładać włóknisty materiał roślinny w procesie zwanym fermentacją.
Żwacz, największy przedział, jest domem dla zróżnicowanej społeczności mikroorganizmów, które odgrywają kluczową rolę w trawieniu. Mikroorganizmy te rozkładają celulozę i inne twarde włókna, które byłyby niestrawne dla większości innych zwierząt. Proces ten pozwala przeżuwaczom rozwijać się na diecie składającej się z traw i innej materii roślinnej, która miałaby niewielką wartość odżywczą dla innych gatunków.
Zwierzęta monogastryczne, w tym świnie, kurczaki, psy, koty i ludzie, mają jednokomorowy żołądek. Ich proces trawienia jest prostszy w porównaniu do przeżuwaczy, z trawieniem zachodzącym głównie w żołądku, a następnie w jelitach.
W przeciwieństwie do przeżuwaczy, zwierzęta monogastryczne nie mogą skutecznie rozkładać celulozy. Oznacza to, że wymagają bardziej zróżnicowanej diety i dodatkowej paszy, aby zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe.
W naturze zwierzęta monogastryczne, takie jak świnie i kurczaki, żerowałyby na różnorodnej żywności, w tym owadach, nasionach, owocach i małych zwierzętach. W konwencjonalnym systemie, w którym kukurydza i soja są subsydiowane przez rząd, są więc tanie, ich diety są bogate w składniki bogate w PUFA.
Teraz, gdy rozumiemy podstawowe różnice w układach trawiennych zwierząt, przyjrzyjmy się krytycznej kwestii we współczesnym żywieniu: przewadze wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA) w naszej diecie, w szczególności kwasu linolowego (LA), kwasu tłuszczowego omega-6.
Czym są PUFA?
Tłuszcze składają się z kwasów tłuszczowych, które można podzielić na trzy główne typy:
1.nasycone kwasy tłuszczowe (SFA) – nie mają podwójnych wiązań między atomami węgla.
2.jednonienasycone kwasy tłuszczowe (MUFA) – zawierają jedno podwójne wiązanie.
3.wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA) – zawierają dwa lub więcej wiązań podwójnych.
Liczba podwójnych wiązań w kwasie tłuszczowym ma kluczowe znaczenie, ponieważ wpływa na stabilność tłuszczu i jego zachowanie w naszym organizmie. Kwasy PUFA, z wieloma podwójnymi wiązaniami, są najmniej stabilne i najbardziej podatne na utlenianie.
W ciągu ostatniego stulecia nastąpił gwałtowny wzrost spożycia PUFA, zwłaszcza kwasu linolowego (LA). Zmiana ta jest w dużej mierze spowodowana powszechnym stosowaniem olejów z nasion (często nazywanych olejami roślinnymi) w produkcji żywności i jako składnik pasz dla zwierząt. Powszechne źródła tych olejów obejmują:
Olej roślinny (który jest pewną kombinacją poniższych pozycji)
Olej sojowy
Olej kukurydziany
Olej słonecznikowy
Olej z krokosza barwierskiego
Olej rzepakowy
Oleje te są bogate w kwasy tłuszczowe omega-6 PUFA, zwłaszcza kwas linolowy. Podczas gdy kwasy tłuszczowe omega-6 są niezbędne w niewielkich ilościach, współczesna dieta często zawiera nadmierny i potencjalnie szkodliwy poziom tych tłuszczów.
„Przed XX wiekiem średnie spożycie LA wynosiło poniżej 2% całkowitego dziennego spożycia kalorii. Biologicznie optymalny zakres wynosi około 1% do 2%, ale obecne spożycie LA wynosi ponad 25% całkowitego spożycia kalorii dla przeciętnej osoby.”2
Dlaczego PUFA są problemem
1. niestabilność i utlenianie – PUFA są wysoce niestabilne ze względu na swoją strukturę chemiczną. Każde podwójne wiązanie w kwasie tłuszczowym sprawia, że jest on bardziej podatny na utlenianie. Ta niestabilność oznacza, że PUFA mogą łatwo tworzyć szkodliwe związki pod wpływem ciepła, światła lub tlenu – proces, który może wystąpić podczas gotowania, a nawet wewnątrz naszego ciała.
2. wbudowywanie w tkanki – spożywane przez nas tłuszcze są wykorzystywane jako źródło paliwa, ale są również wykorzystywane do tworzenia struktur wewnątrz nas. Tak więc tłuszcze w diecie pełnią rolę energetyczną, strukturalną i sygnalizacyjną – wpływając na metabolizm, zdrowie jelit, naprawę komórek i nie tylko. Środowisko o wyższej zawartości PUFA w organizmie będzie prowadzić do innej sygnalizacji komórkowej w porównaniu ze środowiskiem o niskiej/umiarkowanej zawartości PUFA i wyższej zawartości SFA.
Kiedy dużo PUFA zostaje włączonych do struktur komórkowych, sprawiają one, że komórki stają się bardzo płynne, nieszczelne i niestabilne. Zbyt duża płynność upośledza prawidłowe funkcjonowanie komórek i może zwiększać przepuszczalność i nieszczelność, pozwalając na przedostawanie się do wnętrza komórki rzeczy, których nie chcemy – jak woda wyciekająca z dziurawego wiadra. Oczywiście chcemy pewnej przepuszczalności, ale zbyt duża może pozwolić na wyciek elektronów i przedostanie się do wnętrza komórek cząstek o dużych rozmiarach, takich jak wapń.
Okres półtrwania tłuszczów wynosi około 2 lat, co oznacza, że tłuszcze te utrzymują się przez pewien czas, a poprawa profilu kwasów tłuszczowych w organizmie może zająć nawet 2 lata!
3.uszkodzenia oksydacyjne – gdy PUFA utleniają się, tworzą nadtlenki lipidów i inne produkty rozpadu, które mogą powodować znaczne uszkodzenia komórek. Te utlenione tłuszcze mogą uszkadzać białka, DNA i inne kluczowe składniki komórkowe, potencjalnie prowadząc do stanów zapalnych i różnych problemów zdrowotnych.
4. zaburzają pracę wątroby – wątroba odgrywa kluczową rolę w przetwarzaniu tłuszczów i detoksykacji szkodliwych substancji w naszym organizmie. Wysokie spożycie PUFA, zwłaszcza kwasu linolowego, zostało powiązane z problemami z wątrobą. PUFA mogą sprzyjać zwłóknieniu wątroby. Ponadto, badania eksperymentalne i epidemiologiczne wykazały, że kwas linolowy w diecie jest niezbędny do rozwoju alkoholowego uszkodzenia wątroby.
Nawet niewielkie ilości kwasu linolowego (0,7% lub 2,5% diety) w połączeniu ze spożyciem alkoholu powodują stłuszczenie wątroby, martwicę i stan zapalny w badaniach na zwierzętach. Odkrycia te sugerują, że wysoki poziom kwasu linolowego we współczesnej diecie, częściowo pochodzący z produktów zwierzęcych o wysokiej zawartości PUFA, może przyczyniać się do wzrostu chorób wątroby.
5.Zaburzenia metaboliczne – Wysokie spożycie PUFA może zakłócać funkcjonowanie tarczycy i metabolizm. Wykazano, że PUFA blokują produkcję hormonów tarczycy, ich transport i wiązanie z receptorami, co prowadzi do spowolnienia metabolizmu i związanych z tym problemów zdrowotnych. Badania wykazały, że zmniejszenie spożycia PUFA może zwiększyć tempo metabolizmu (mierzone na podstawie podstawowego oddychania). Niższe tempo metabolizmu oznacza obniżenie funkcji systemowych (nie będziesz funkcjonować najlepiej) ORAZ przyrost masy ciała nawet przy niższym spożyciu kalorii – coś, czego nikt nie chce ani nie potrzebuje.
6.Upośledzone wykorzystanie węglowodanów – PUFA mogą hamować zdolność organizmu do prawidłowego wykorzystania węglowodanów. Zakłócają one kluczowe enzymy zaangażowane w metabolizm glukozy, potencjalnie przyczyniając się do insulinooporności i zespołu metabolicznego.
W szczególności badania dokumentują, że PUFA hamują aktywność oksydazy cytochromu C22 i hamują funkcję enzymu PDH. PDH jest kompleksem ograniczającym szybkość odpowiedzialnym za dekarboksylację pirogronianu do acetylo-CoA, a zatem odgrywa kluczową rolę w wyborze paliwa i regulacji utleniania węglowodanów.
PUFA mają działanie redukcyjne, popychając pirogronian w kierunku mleczanu, szlaku glikolitycznego zamiast acetylo-CoA, a tym samym pełnego szlaku fosforylacji oksydacyjnej.
W jednym z badań zauważono, że „wzbogacenie diety w wielonienasycone kwasy tłuszczowe powoduje zmiany w metabolizmie tkanki tłuszczowej, które sprzyjają odkładaniu się tłuszczu”. Inne badanie wykazało, że spożywanie posiłku bogatego w PUFA, w przeciwieństwie do tłuszczów nasyconych, prowadziło do niższego tempa utleniania węglowodanów po posiłku.
Odkrycia te sugerują, że wysoka zawartość PUFA we współczesnej diecie, w tym w produktach pochodzenia zwierzęcego, może przyczyniać się do rosnących wskaźników cukrzycy typu 2 i otyłości.
7.Szkodzą zdrowiu jelit i zwiększają stan zapalny – Zdrowie naszych jelit jest nierozerwalnie związane z naszym ogólnym samopoczuciem, a wysokie spożycie PUFA może zagrażać integralności jelit:
-PUFA mogą zwiększać przepuszczalność połączeń ścisłych w jelitach, potencjalnie prowadząc do zespołu „nieszczelnego jelita”.
-Dieta bogata w kwasy omega-6 PUFA spowodowała w jednym z badań zwiększony stan zapalny gospodarza, stres oksydacyjny i dysfunkcję bariery jelitowej.
-Wysokie spożycie kwasu linolowego w diecie wiązało się ze znacznym wzrostem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby zapalnej jelit.
Ten wpływ na zdrowie jelit może mieć szerokie konsekwencje, ponieważ zdrowie jelit jest powiązane z funkcjonowaniem układu odpornościowego, zdrowiem psychicznym i różnymi innymi aspektami ogólnego samopoczucia.
Diety bogate w kwasy omega-6 PUFA są związane ze zwiększonym stanem zapalnym i przepuszczalnością jelit. Może to przyczyniać się do różnych stanów zapalnych i potencjalnie zagrażać zdrowiu jelit.
8. hamowanie syntezy cholesterolu – choć często oczerniany, cholesterol odgrywa kluczową rolę w naszym organizmie, w tym w produkcji hormonów i integralności błon komórkowych. PUFA mogą hamować naturalną produkcję cholesterolu w organizmie, co może mieć niezamierzone negatywne konsekwencje.
Oczywiście nie chcemy bardzo wysokiego poziomu cholesterolu (który jest oznaką niedoczynności tarczycy), ale nie chcemy też bardzo niskiego poziomu cholesterolu, ponieważ cholesterol ma działanie ochronne. Co więcej, wszystko, co hamuje syntezę cholesterolu, zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Statyny są głównymi czynnikami rakotwórczymi i są powiązane z chorobami takimi jak ALS i inne dystrofie mięśniowe.
9. Tłumienie układu odpornościowego – wysokie spożycie PUFA może tłumić funkcje odpornościowe. Ten efekt immunosupresyjny jest tak dobrze ugruntowany, że na rynku medycznym istnieje kilka produktów opartych na kombinacji kwasu linolowego i linolenowego, które są podawane pacjentom po przeszczepach narządów.
„Olej roślinny jest uznawany za lek niszczący układ odpornościowy. Emulsje olejów roślinnych były używane do odżywiania pacjentów chorych na raka, ale odkryto, że nienasycone oleje tłumiły ich układ odpornościowy.
Te same produkty, w których olej roślinny jest emulgowany z wodą do wstrzykiwań dożylnych, są obecnie sprzedawane specjalnie w celu tłumienia odporności u pacjentów po przeszczepach narządów.
Stosowanie olejów w żywności ma taki sam szkodliwy wpływ na układ odpornościowy. [E. A. Mascioli, et al., Lipids 22(6) 421, 1987] Nienasycone tłuszcze bezpośrednio zabijają białe krwinki. [C. J. Meade i J. Martin, Adv. Lipid Res., 127, 1978]”. – Dr Ray Peat
Immunosupresyjne działanie olejów roślinnych nie ogranicza się do podawania dożylnego. Stwierdzono, że spożywanie olejów roślinnych w żywności ma podobny szkodliwy wpływ na układ odpornościowy. Jest to szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę powszechne stosowanie olejów roślinnych (i wysoki poziom kwasu linolowego) we współczesnej diecie.
Teraz, gdy rozumiemy potencjalne problemy związane z wysokim spożyciem PUFA, zbadajmy, w jaki sposób pasza podawana zwierzętom gospodarskim wpływa na skład odżywczy spożywanych przez nas produktów zwierzęcych.
Pasza a żywność i ludzkie zdrowie
Przeżuwacze, dzięki swojemu unikalnemu układowi trawiennemu, mają naturalny mechanizm, który pomaga chronić przed wysokim poziomem PUFA w ich tkankach. Bakterie w ich żwaczu mogą przekształcić część spożywanych przez nie PUFA w tłuszcze nasycone w procesie zwanym biohydrogenacją.
Oznacza to, że tłuszcz w wołowinie i mleku nadal będzie bardziej nasycony. Należy jednak pamiętać, że nowoczesne praktyki hodowlane mogą nadal wpływać na skład tłuszczu w produktach przeżuwaczy. (Naukowcy badają obecnie, jak ominąć ten proces i są w stanie znacznie zwiększyć stężenie PUFA – fuj!). To temat na inny dzień!
Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku zwierząt monogastrycznych, takich jak świnie i kurczaki. Zwierzęta te nie mają procesu biohydrogenacji, który występuje u przeżuwaczy. W rezultacie spożywane przez nie tłuszcze są bardziej bezpośrednio odzwierciedlane w ich tkance tłuszczowej i innych produktach. Kilka badań wykazało ten bezpośredni związek.
U świń zwiększenie ilości PUFA w diecie doprowadziło do znacznego obniżenia poziomu nasyconych kwasów tłuszczowych w tkance tłuszczowej. Stężenie kwasu linolowego znacznie wzrosło wraz ze wzrostem zawartości PUFA w diecie. U kurcząt zawartość PUFA w mięsie udowym rosła wykładniczo wraz ze wzrostem zawartości PUFA w diecie.
Dążenie do zmniejszenia zawartości tłuszczów nasyconych w produktach zwierzęcych doprowadziło do wzrostu zawartości PUFA w naszym systemie żywnościowym, w oparciu o błędne przekonanie, że poprawia to jakość odżywczą mięsa.
„Ogólnie rzecz biorąc, zmniejszenie zawartości SFA i zwiększenie zawartości UFA stało się trendem poprawiającym jakość odżywczą wieprzowiny.
„ Konwencjonalny system próbuje manipulować żywnością, aby dopasować ją do fałszywej narracji zdrowotnej”! I cały czas zaprzeczają sobie w literaturze. „Powszechnie wiadomo, że chociaż PUFA w diecie poprawiają właściwości odżywcze mięsa, takie mięso jest bardziej podatne na utlenianie lipidów podczas przetwarzania. Jest dobrze udokumentowane, jak niestabilne są te tłuszcze”!
Ten bezpośredni związek między paszą dla zwierząt gospodarskich a składem tłuszczu u zwierząt monogastrycznych oznacza, że konwencjonalny kurczak i wieprzowina mogą być znaczącym źródłem PUFA we współczesnej diecie. A jak omówiliśmy wcześniej, wyższa zawartość PUFA w nowoczesnej diecie może mieć daleko idące skutki dla ludzkiego zdrowia.
Diety o wysokiej zawartości PUFA będą miały negatywny wpływ na:
zdrowie metaboliczne
zdrowie tarczycy
zdrowie jelit
zdrowie wątroby
Stan zapalny
Wrażliwość na insulinę i metabolizm glukozy
Synteza cholesterolu
DNA i struktury komórkowe
Pięć kroków dla ograniczenia spożycia PUFA
Biorąc pod uwagę potencjalne konsekwencje zdrowotne wysokiego spożycia PUFA, ważne jest, aby podjąć kroki w celu zmniejszenia ich spożycia. Oto pięć praktycznych strategii:
1.Unikaj olejów z nasion– Najbardziej bezpośrednim sposobem na zmniejszenie spożycia PUFA jest wyeliminowanie lub drastyczne zmniejszenie spożycia olejów z nasion:
-Wybieraj zdrowsze, bardziej tradycyjne tłuszcze kuchenne, takie jak łój, ghee, masło i olej kokosowy.
-Kupując żywność pakowaną, sprawdzaj listę składników i unikaj produktów zawierających olej roślinny, olej z pestek winogron, olej sojowy, olej kukurydziany, olej słonecznikowy, olej z krokosza barwierskiego lub olej rzepakowy.
-Jedzenie na mieście od czasu do czasu jest w porządku! Staraj się jednak gotować posiłki w domu, ponieważ trudno jest unikać olejów z nasion, gdy cały czas jesz poza domem.
2.Ogranicz spożycie orzechów i nasion (które są bogate w PUFA) – Spożywanie diety bogatej w orzechy i nasiona nie jest zgodne z przodkami. Nie mieli oni dostępu do stron internetowych, na których mogliby zamawiać niekończące się zapasy orzechów i nasion. Zamiast tego ich przetrwanie opierało się na oszczędzaniu nasion z żywności, którą spożywali, aby zasadzić je w swoich ogrodach w następnym roku.
3. Bądź uważny podczas jedzenia na mieście – posiłki w restauracjach mogą być znaczącym źródłem ukrytych kwasów PUFA. Istnieje jednak kilka sposobów, aby wybrać zdrowsze opcje!
-Wybieraj dania zawierające mięso przeżuwaczy zamiast kurczaka, lub wieprzowiny, jeśli to możliwe. Mięso przeżuwaczy będzie zawierać mniej PUFA w porównaniu do kurczaka i wieprzowiny hodowanej w pomieszczeniach zamkniętych.
-Poproś o podanie ci sosu na boku, ponieważ wiele z nich jest wytwarzanych z olejów z nasion.
-Poproś o potraw gotowane na maśle zamiast na zwykłym oleju.
-Rozważ opcje gotowane na parze, aby całkowicie uniknąć dodawania olejów.
4. Pozyskuj mięso i mleko karmione trawą, aby uniknąć manipulacji kwasami tłuszczowymi, z którymi niektórzy producenci eksperymentują w produktach dla przeżuwaczy, stosując nasiona oleiste i „obejście żwacza”. Mięso i mleko karmione trawą będą miały niższą zawartość kwasów omega-6.
5. Wybieraj kurczaki i wieprzowinę hodowane na pastwiskach (rolnictwo regeneratywne)[1]:
–Szukaj produktów pochodzących od zwierząt hodowanych na pastwiskach przez zaufanych rolników – zwierzęta te mają bardziej naturalną dietę, która zazwyczaj skutkuje lepszym profilem kwasów tłuszczowych w ich produktach.
–W przypadku jaj, szukaj ich od „kur hodowanych na pastwiskach” – chociaż nie są one idealne (ponieważ nadal są na dodatkowej paszy, która prawdopodobnie jest bogata w PUFA), kury te zazwyczaj mają większy dostęp do swojej naturalnej diety składającej się z owadów i roślin, co może poprawić profil odżywczy ich jaj w porównaniu do kurcząt hodowanych w klatkach, gdzie jedynymi opcjami żywieniowymi są pasze bogate w PUFA.
Wnioski: Jesteś tym, co jesz
Powiedzenie „jesteś tym, co jesz” rozciąga się dalej, niż mogłoby się początkowo wydawać. Dieta zwierząt, które spożywamy, odgrywa kluczową rolę w określaniu jakości odżywczej naszej własnej diety. Zwracając uwagę na paszę podawaną zwierzętom hodowlanym, możemy dokonywać bardziej świadomych wyborów dotyczących spożywanych produktów zwierzęcych i potencjalnie poprawić nasze wyniki zdrowotne.
Bądź na bieżąco, dokonuj świadomych wyborów i nie bój się zadawać pytań o to, skąd pochodzi Twoja żywność i jak została wyhodowana. Twoje zdrowie Ci za to podziękuje.
I pamiętaj, celem nie jest zero PUFA, ponieważ jest to niemożliwe! Wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego i źródła tłuszczu w diecie zawierają pewną ilość PUFA. Ale zmniejszenie spożycia kwasu linolowego i omega-6 tam, gdzie to możliwe, jest korzystne dla ogólnego stanu zdrowia.
Jaja i mięso o niskiej zawartości PUFA
Ekscytująca wiadomość dla tych, którzy chcą przejąć kontrolę nad spożyciem PUFA: [2]Angel Acres ma teraz ograniczoną liczbę wolnych miejsc na swoje niestandardowe jaja o niskiej zawartości PUFA (które są wysyłane do wszystkich 50 stanów). Te bogate w składniki odżywcze jaja superfood zawierają 62% mniej kwasu linolowego (omega-6 PUFA) w porównaniu z jajami z chowu pastwiskowego karmionymi standardową dietą i 70% mniej kwasu linolowego niż jaja „bezklatkowe”.
Działaj teraz, aby skorzystać z tej okazji i zminimalizować spożycie PUFA, jednocześnie ciesząc się tymi wyjątkowymi jajami.
Dr Mercola i Ashley omówili znaczenie jaj o niskiej zawartości PUFA w poprzednim wywiadzie, który dla wygody został osadzony powyżej.
Armstrong jest również współzałożycielem siostrzanej organizacji, Nourish Food Club, która dostarcza najlepszą wieprzowinę o niskiej zawartości PUFA, mięso z kurczaka o niskiej zawartości PUFA, wołowinę, ser i nabiał A2 oraz tradycyjny zakwas do wszystkich 50 stanów. Są bliscy przyjęcia nowych członków do spółdzielni rolniczej – dołącz do listy oczekujących tutaj: nourishcooperative.com.
O autorze
Ashley Armstrong jest współzałożycielką Angel Acres Egg Co., która specjalizuje się w jajach o niskiej zawartości PUFA, oraz Nourish Cooperative, która dostarcza wieprzowinę, wołowinę, ser, nabiał A2 i tradycyjny zakwas o niskiej zawartości PUFA do wszystkich 50 stanów.
Zastrzeżenie: Cała zawartość tej strony internetowej opiera się na opiniach dr Mercoli, chyba że zaznaczono inaczej. Poszczególne artykuły opierają się na opiniach danego autora, który zachowuje prawa autorskie zgodnie z oznaczeniem. Informacje zawarte na tej stronie nie mają na celu zastąpienia indywidualnej relacji z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia i nie stanowią porady medycznej. Jest ona przeznaczona do dzielenia się wiedzą i informacjami pochodzącymi z badań i doświadczeń dr Mercoli i jego społeczności. Dr Mercola zachęca do podejmowania własnych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej w oparciu o własne badania i we współpracy z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią, przyjmujesz leki lub cierpisz na jakąś chorobę, skonsultuj się z lekarzem przed użyciem produktów opartych na tych treściach. Niniejsza +treść może być kopiowana w całości, z zachowaniem praw autorskich, danych kontaktowych, kreacji i informacji, bez specjalnej zgody, jeśli jest wykorzystywana wyłącznie w formacie non-profit.
© 1997-2024 Dr Joseph Mercola. Wszelkie prawa zastrzeżone.
[1] Polecamy w tej kwestii książki Joela Salatina np. „Wszystko co robię jest nielegalne”.
[2] Przykładem takich producentów w Polsce są: Angusowo Lubuskie, Zdrovo, oraz Ferma Woźniak, która dostarczają jaja na polskie stoły od wielu lat. W kolejnych wydania bloga przestawimy listę gospodarstw rolnych produkujących żywnoś wolną od PUFA i innych tłuszczy nienasyconych.