You are currently viewing CYFROWY DOLAR ROŚNIE W SIŁĘ?

CYFROWY DOLAR ROŚNIE W SIŁĘ?

WSJ Barron’s MarketWatch

Kryptowaluta Tether umożliwia równoległą gospodarkę, która działa poza zasięgiem amerykańskich organów ścigania.

Angus BerwickFollow i Ben FoldyFollow

10 września 2024

Gigantyczna, wciąż nieuregulowana waluta podkopuje amerykańską walkę z handlarzami bronią, łamaczami sankcji i oszustami. W zeszłym roku przez jej sieć przepłynęło prawie tyle samo pieniędzy, co przez karty Visa. A ostatnio przyniosła więcej zysków niż Black Rock, zatrudniając ułamek siły roboczej funduszu Larry Finka.

Jej nazwa: tether. Kryptowaluta ta stała się ważnym trybikiem w globalnym systemie finansowym, w którym codziennie zmienia się nawet 190 miliardów dolarów.

Zasadniczo tether jest cyfrowym dolarem amerykańskim – choć kontrolowanym prywatnie na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych przez tajną grupę właścicieli, a jego działalność jest w dużej mierze ukryta przed rządami.

Znany jako stablecoin ze względu na powiązanie w relacji 1:1 z dolarem, tether zyskał wczesne zastosowanie wśród miłośników kryptowalut. Rozprzestrzenił się jednak głęboko w podziemiu finansowym, umożliwiając równoległą gospodarkę, która działa poza zasięgiem amerykańskich organów ścigania.

Wszędzie tam, gdzie rząd USA ograniczył dostęp do systemu finansowego dolara – Iran, Wenezuela, Rosja – tether kwitnie jako rodzaj dolara incognito używanego do przenoszenia pieniędzy przez granice.

Rosyjscy oligarchowie i handlarze bronią przewożą tether za granicę, aby kupować nieruchomości i płacić dostawcom za towary objęte sankcjami. Objęta sankcjami państwowa firma naftowa w Wenezueli przyjmuje płatności w tetherze za ładunki. Kartele narkotykowe, oszuści i grupy terrorystyczne, takie jak Hamas, wykorzystują je do prania brudnych pieniędzy.

Jednak w dysfunkcyjnych gospodarkach, takich jak Argentyna i Turcja, nękanych hiperinflacją i niedoborem twardej waluty, tether jest również kołem ratunkowym dla ludzi, którzy używają go do codziennych płatności i jako sposobu na ochronę swoich oszczędności.

Tether jest prawdopodobnie pierwszym udanym produktem w świecie rzeczywistym, który wyłonił się z rewolucji kryptowalutowej, która rozpoczęła się ponad dekadę temu. Dzięki niemu jego właściciele stali się niezwykle bogaci. Tether posiada aktywa o wartości 120 miliardów dolarów, głównie wolne od ryzyka bony skarbowe USA, a także pozycje w bitcoinie i złocie. W ubiegłym roku wygenerował 6,2 miliarda dolarów zysku, wyprzedzając BlackRock, największego na świecie zarządzającego aktywami, o 700 milionów dolarów.

Paolo Ardoino jest dyrektorem generalnym Tether. Zdjęcie: Nathan Laine/Bloomberg News

Dyrektor generalny Tether, Paolo Ardoino, chwalił się na początku tego roku, że zatrudniając mniej niż 100 pracowników, osiągnął większy zysk na osobę niż jakakolwiek firma w historii.

Tether chce „zbudować bardziej sprawiedliwy, połączony i dostępny globalny system finansowy”, powiedział Ardoino w majowym komunikacie prasowym. Twierdzi on, że z waluty korzysta ponad 300 milionów ludzi.

Dzięki sankcjom Waszyngton może odciąć przeciwników od dolara, a tym samym od znacznej części globalnego systemu handlowego, ponieważ wszystkie transakcje w dolarach obejmują banki regulowane przez USA. Popularność Tethera podważa te uprawnienia.

„Potrzebujemy ram regulacyjnych, które nie pozwolą zagranicznym dostawcom stablecoinów wspieranych przez dolary grać według innego zestawu zasad” – powiedział zastępca sekretarza skarbu Wally Adeyemo w wywiadzie dla The Wall Street Journal. Adeyemo wyróżnił tether w kwietniowym zeznaniu przed Kongresem.

Na potrzeby tego artykułu dziennik rozmawiał z użytkownikami tethera, badaczami i urzędnikami, a także przejrzał wiadomości wymieniane między pośrednikami, rejestry sądowe i korporacyjne oraz dane blockchain.

Tether nie odpowiedział na prośby o komentarz. Firma oświadczyła w maju, że współpracuje z organami ścigania i zwiększa swoje możliwości monitorowania transakcji pod kątem uchylania się od sankcji. Tether dobrowolnie zamraża portfele cyfrowe używane do przesyłania swoich tokenów, które były powiązane z podmiotami objętymi sankcjami. Ardoino powiedział, że Tether ma „proaktywne podejście do ochrony naszego ekosystemu przed nielegalnymi działaniami”.

Jak działa Tether

Firma stojąca za Tether, Tether Holdings, emituje wirtualne monety do wybranej grupy bezpośrednich klientów, głównie firm handlowych, które w zamian przesyłają prawdziwe dolary. Tether wykorzystuje te dolary do zakupu aktywów, głównie amerykańskich papierów skarbowych, które wspierają wartość monety.

Po wejściu na szerszy rynek, tether może być wymieniany na inne tokeny lub tradycyjne waluty za pośrednictwem giełd i lokalnych domów maklerskich. Na przykład w Iranie giełda kryptowalut o nazwie TetherLand umożliwia Irańczykom wymianę riali na tether.

Tether weryfikuje tożsamość swoich bezpośrednich klientów, ale znaczna część jego ogromnego rynku wtórnego pozostaje bez nadzoru. Tokeny mogą być przesyłane niemal natychmiastowo wzdłuż łańcuchów portfeli cyfrowych w celu ukrycia źródła. Raport ONZ ze stycznia tego roku stwierdził, że tether był „preferowanym wyborem” dla osób piorących pieniądze w Azji Południowo-Wschodniej.

Bankomat kryptowalutowy w Batumi w Gruzji zawiera tether. Zdjęcie: Andrey Rudakov/Bloomberg News

Firma twierdzi, że może śledzić każdą transakcję w publicznych rejestrach blockchain i może przejąć i zniszczyć tether przechowywany w dowolnym portfelu.

Ale zamrażanie portfeli to gra w Whac-A-Mole. Od 2018 r. do czerwca tego roku Tether umieścił na czarnej liście 2713 portfeli na swoich dwóch najpopularniejszych blockchainach, które otrzymały łącznie około 153 miliardów dolarów, według dostawcy danych kryptograficznych ChainArgos. Z tej ogromnej sumy Tether mógł zamrozić tylko 1,4 miliarda dolarów, ponieważ reszta środków została już wysłana.

Założyciele Tether – grupa, w skład której wchodził były chirurg plastyczny Giancarlo Devasini – stworzyli walutę w 2014 roku. Zainteresowanie stabilnym tokenem było początkowo niewielkie. Perspektywa czerpania zysków z miliardów zgromadzonych dolarów była „fantazją”, powiedział William Quigley, inwestor, który był częścią zespołu założycielskiego.

On i inni współzałożyciele sprzedali swoje udziały wkrótce potem Devasiniemu, który od tego czasu prowadzi Tether, według osób zaznajomionych z firmą. Miliarder mieszka w modernistycznej willi w enklawie Roquebrune-Cap-Martin na Riwierze Francuskiej, jak pokazują rejestry korporacyjne. Ardoino, inny Włoch, stał się publiczną twarzą Tether.

Wejście Tether do głównego nurtu kryptowalut nastąpiło podczas hossy na rynku w latach 2020-2021, gdy inwestorzy używali tethera do kupowania i sprzedawania ryzykownych zakładów. Jego kapitalizacja rynkowa wzrosła z 4 miliardów dolarów do prawie 80 miliardów dolarów.

Dolar dla wszystkich

W Wenezueli, odizolowanej finansowo przez sankcje i złe zarządzanie gospodarcze, Tether znalazł gotową bazę użytkowników.

W 2020 r. rząd prezydenta Nicolása Maduro był oblężony przez amerykańskie środki wymierzone w państwową firmę naftową Petróleos de Venezuela (PdVSA). W październiku tego roku parlament Maduro uchwalił „ustawę anty-blokadową”, która upoważniła rząd do korzystania z kryptowalut w celu ochrony swoich transakcji.

PdVSA zaczęła domagać się płatności za dostawy ropy w tetherze, według osób zaznajomionych z jej działalnością i zapisami transakcji. Zlecenia zakupu autoryzowane przez PdVSA często instruowały kupujących, aby przesyłali tether na określony adres portfela. Inną metodą było zamienianie przez pośredników dostaw gotówki na tether i ładowanie tokenów na przedpłacone karty podróżne, które umożliwiały posiadaczom korzystanie z kryptowalut przy zakupach.

Parlament prezydenta Wenezueli Nicolása Maduro przyjął ustawę zezwalającą rządowi na korzystanie z kryptowalut w celu ochrony swoich transakcji. Zdjęcie: HANDOUT/Venezuelan Presidency/AFP via Getty Images

Przyjęcie tethera przez firmę było tak wszechobecne, że miało inny skutek: zamiast wysyłać dochody z ropy naftowej z powrotem do rządu, pośrednicy, których PdVSA wykorzystywała do sprzedaży, przekierowali fundusze dla siebie, co doprowadziło do skandalu, który obalił ministra ropy naftowej.

„Wykorzystanie tej kryptowaluty służyło jedynie utrwaleniu gigantycznego poziomu korupcji” – powiedział w wywiadzie Rafael Ramírez, były minister ropy za rządów Maduro.

Rząd Wenezueli nie odpowiedział na prośby o komentarz. Prokurator generalny kraju powiedział w kwietniu, że wykorzystanie kryptowalut przez pośredników sprawiło, że skradzione fundusze były „niewykrywalne” dla władz.

Dla zwykłych Wenezuelczyków tether stał się również kołem ratunkowym. Inflacja, która osiągnęła 2 miliony procent, zniweczyła oszczędności trzymane w boliwarach. Kontrole walutowe sprawiły, że przelewy bankowe za granicę stały się niepraktyczne.

Guillermo Goncalvez, 30-letni absolwent Caracas, prowadzi platformę o nazwie El Dorado, która oferuje Wenezuelczykom handel tetherem peer-to-peer, który łączy bezpośrednio kupujących i sprzedających.

El Dorado ma ponad 150 000 użytkowników, którzy uiszczają opłaty stanowiące ułamek tego, co pobierają tradycyjni przekaźnicy pieniędzy: lokalne sklepy zamieniające dzienne przychody na tether, wenezuelscy migranci wysyłający pieniądze z powrotem do rodzin i freelancerzy otrzymujący pensje w USDT, jak znany jest również tether.

„USDT to cyfrowy dolar dla wszystkich Wenezuelczyków” – powiedział Goncalvez.

Wystarczająco dużo pieniędzy, by zapełnić samolot

W Rosji tether jest ważnym kanałem płatności, o czym wcześniej informował dziennik.

Poufny raport sporządzony w tym roku przez wspierane przez rząd rosyjskie centrum badawcze zidentyfikował tether jako jeden z najpopularniejszych sposobów wymiany rubli na waluty obce przez importerów. Zaangażowane są w to również duże instytucje: Rosbank, rosyjski pożyczkodawca, organizuje przelewy tether dla klientów, aby płacić dostawcom za granicą, zgodnie z prezentacją firmy rozpowszechnioną w czerwcu. Rzecznicy Rosbanku nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

Jest to również waluta wybierana przez rosyjską elitę.

Efektowna fixerka o imieniu Ekaterina Zhdanova powiedziała współpracownikom w wiadomościach Telegram w 2022 i 2023 roku, że organizowała dla klientów ogromne transakcje rubel za ether. Według danych blockchain, udostępnione przez nią portfele cyfrowe przelały ponad 350 milionów dolarów w tetherze.

PODZIEL SIĘ SWOIMI PRZEMYŚLENIAMI

Jakie są Twoje prognozy dotyczące przyszłości tethera? Dołącz do rozmowy poniżej.

Urodzona w syberyjskiej wiosce, 38-letnia Zhdanova prowadziła usługi concierge, aby pomóc bogatym Rosjanom uzyskać wizy zagraniczne, a także biuro podróży, które organizowało luksusowe rejsy. Jej były mąż był porucznikiem miliardera, rosyjskiego dewelopera nieruchomości.

Inwazja Rosji na Ukrainę i późniejsze sankcje zwiększyły popyt na jej usługi.

Dwa miesiące po rozpoczęciu wojny Żdanowa przekazała prośbę od klienta grupie dużych rosyjskich handlowców kryptowalut, zgodnie z czatami na Telegramie. Klient, który, jak twierdziła, miał własny bank, chciał co miesiąc kupować około 10 milionów dolarów tetheru, potrzebując łącznie 300 milionów dolarów, w zamian za gotówkę, która byłaby przekazywana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich lub Turcji.

Po znalezieniu tradera gotowego zaakceptować transakcję, Zhdanova powiedziała grupie, że może koordynować odbiór gotówki.

„Użyją samolotów, by odebrać gotówkę” – powiedziała.

Ministerstwo Skarbu nałożyło na Zhdanovą sankcje pod koniec ubiegłego roku, oskarżając ją o transfer kryptowalut w imieniu nienazwanych oligarchów. Policja we Francji zatrzymała ją mniej więcej w tym samym czasie na tamtejszym lotnisku w ramach odrębnego francuskiego śledztwa w sprawie prania pieniędzy, poinformowały osoby zaznajomione z jej aresztowaniem. Pozostaje ona w areszcie. Prawnik Żdanowej odmówił komentarza.

„Wszystko. Wszędzie”.

Tether inwestuje teraz w startupy, które wykorzystują tether do codziennych płatności. Im bardziej Tether może zachęcać do jego używania, tym więcej tokenów musi wyemitować, a więc tym więcej dolarów będzie musiał przeznaczyć na pracę.

W Tbilisi w Gruzji, popularnym miejscu lądowania rosyjskich emigrantów, symbol tokena – otoczone zielone „T” – lśni na zewnątrz sklepów z wymianą pieniędzy z zaciemnionymi oknami. Bankomaty reklamują, że użytkownicy mogą wpłacać rachunki za stablecoiny.

Logo Tether jest jednym z tych wyświetlanych przed sklepem w Tbilisi w Gruzji. Zdjęcie: Valeria Mongelli/Bloomberg

Ardoino, dyrektor generalny Tether, odwiedził Gruzję w zeszłym roku i zwrócił się do urzędników państwowych z ofertą pomocy w rozwoju lokalnej gospodarki kryptowalutowej. Podpisali umowę o współpracy, która według Ardoino uczyni z byłej republiki radzieckiej kwitnące centrum płatności. Według gruzińskiej agencji innowacji, Tether zainwestował 25 milionów dolarów w lokalne startupy.

Główny odbiorca finansowania Tether, CityPay.io, wdrożył systemy płatności Tether dla tysięcy gruzińskich firm. Hotele, w tym Radisson Blu Iveria w centrum Tbilisi, mają terminale CityPay w punktach sprzedaży, a firma połączyła się z tamtejszą spółką zajmującą się nieruchomościami, aby sprzedawać apartamenty premium w tetherze.

Według Eralpa Hatipoglu, tureckiego dyrektora generalnego, CityPay ułatwia również firmom dokonywanie płatności międzynarodowych w tetherze, których łączna wartość sięga 50 milionów dolarów miesięcznie. Powiedział, że presja wywierana przez USA na globalny system bankowy stworzyła te możliwości. Powiedział, że firmy eksportujące z Turcji do Gruzji są zasypywane pytaniami z banków korespondencyjnych, a przelewy bankowe trwają kilka dni.

Konferencja kryptowalutowa sponsorowana przez Tether w Tbilisi w Gruzji. Zdjęcie: Angus Berwick/WSJ

Strona internetowa CityPay reklamuje „w 100% anonimowe transakcje”, choć Hatipoglu powiedział, że sprawdzają tożsamość klientów na listach sankcyjnych i nie akceptują rosyjskich firm.

Tether powiedział, że zamierza rozszerzyć działalność CityPay na inne rynki wschodzące. Na konferencji kryptowalutowej w wieżowcu w Tbilisi w czerwcu tego roku, sponsorowanej przez Tether i z udziałem szefa ekspansji, banery promowały wykorzystanie waluty do codziennych płatności w CityPay. Goście ustawili się w kolejce, aby kupić kawę w tetherze.

„Płać za pomocą USDT”, czytamy na jednym ze znaków. „Wszystko. Wszędzie”.

-Anna Hirtenstein przyczyniła się do powstania tego artykułu.

Napisz do Angusa Berwicka na angus.berwick@wsj.com i Bena Foldy’ego na ben.foldy@wsj.com

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. janfijor

    Mam dziwne uczucie, że ten tekst jest fake!

Dodaj komentarz

[contact-form-7 id=”298″ title=”Contact form”]